UVA, UVB, UVC – mind máskép árt! Kezdjük talán az UVC-vel: nem éri el a földfelszínt, az ózonréteg megszűri. Ha az ózonréteg nem lenne, nem is élnénk túl az UVC sugarakat.

A bőr szempontjából fontosabb, hogy értsük az UVA és UVB közti különbséget. Mindkettő bőrkárosító hatású, de más dimenzióban. Az UVB csak a bőr felsőbb rétegébe (epidermisz) jut, ott viszont gyulladást („napégést”), káros bőrelváltozásokat okoz. Roncsolja a bőrsejteket, illetve az új bőrsejtek forrását, az őssejteket. Az epidermisz nedvességmegkötő zsírsavjainak sérülése miatt a bőr gyorsan vízhiányossá válik, elveszti egészséges ragyogását, fakó, szürke színű lesz.

Az UVA sugarak indítják be a bőrben a barnulási folyamatot és elérik a mélyebb bőrrétegeket (a dermiszt) is. Az attraktív barnaság egyidejűleg a káros szabadgyökök elszaporodását jelentik a bőrben. Bejutnak oda, ahol a kollagén és elasztin rostok, a bőr mélyrétegű hidratáltságát biztosító hialuronsav található. Az UVA sugarak a dermiszben olyan enzimek működését aktiválják, melyek lebontják a kollagén és elasztin rostokat. Így a bőr elveszti rugalmasságát, feszességét, kialakulnak pl. az egész arcot átszelő mély barázdák. Kimondottan „ráncosító” hatásúak. A szolárium sugarak 95%-a UVA sugár, nem véletlen, hogy a „túlszolizott” bőr rugalmatlanná és ráncossá válik.

Az UVB sugárzás erősebb, de az UVA sugárzás mennyisége kb. 100-szorosa az UVB sugarakénak. Az anti-aging szempontjából ezért csakis olyan fényvédőt érdemes használni, ami biztonsággal véd mind az UVA, mind pedig az UVB sugarakkal szemben! A bőr fiatalságát nem lehet megóvni fényvédelem nélkül.